Zawiesia tekstylne

Zawiesia wężowe, zawiesia pasowe (zakończone pętlami) i bezkońcowe zawiesia pasowe są głównie stosowane bez innych elementów podnoszących, chociaż w razie potrzeby mogą być korzystnie stosowane w połączeniu z zawiesiami klasy 80, klasy 100 lub innymi zatwierdzonymi elementami podnoszącymi. Zaletą tekstylnych zawiesi podnoszących jest niska waga w porównaniu z ich wytrzymałością, a także miękka powierzchnia w stosunku do podnoszonego przedmiotu. Zaletą tego rozwiązania jest mniejsze ryzyko uszkodzenia delikatnych powierzchni podnoszonego ładunku.

Zawiesia pasowe są również bardziej elastyczne i mogą być stosowane na różne sposoby. Tekstylne zawiesia do podnoszenia produkowane zgodnie z normą EN 1492-1 oraz EN 1492-2 według której są oznaczone odpowiednimi kolorami w zależności od dopuszczalnego obciążenia roboczego (DOR/WLL).

Zawiesie wężowe z widocznym bocznym szyciem czy bez?

W ofercie Forankra Pol można znaleźć zarówno zawiesia wężowe z jak i bez szycia bocznego, zawiesia wężowe z podwójnym rękawem są nawet o 40% bardziej odporne na zużycie, rozdarcie czy przetarcia. Zawiesia wężowe z szyciem bocznym, są nieco sztywniejsze i mniej elastyczne, sprawdzają się jednak w sytucji, gdy zawiesie ma przechodzić przez paletę.

Oznaczenia Dyrektywy Maszynowej CE

Akcesoria do podnoszenia wyprodukowane po 1 stycznia 1995 roku muszą być oznaczony znakiem CE. Oznaczenie CE świadczy o zgodności z Europejską Dyrektywą Maszyn. Instrukcja obsługi i  deklaracja zgodności muszą być dołączone do każdej dostawy.

Czym jest norma EN 1492-1 oraz EN 1492-2?

Zawiesia oznaczone EN 1492-1 lub EN 1492-2 są produkowane według tych norm europejskich. Są one między innymi oznaczone kolorami, przetestowane i zgodne z wysokimi wymaganiami. Jeśli zawiesie jest zgodne z tymi normami jest to również równoznaczne z tym, że są zgodne z dyrektywą maszynową.

Obliczenie odpowiedniego dopuszczalnego obciążenia roboczego

Tekstylne zawiesia są oznaczone kolorami w oparciu o obciążenie robocze (DOR). DOR może być mniejszy lub większy w zależności od tego jakie zawiesie stosuje się i w jaki sposób, poniżej tabela prezentująca konkretne sposoby podnoszenia i DOR.